News

Draws For Offaly GAA Championships For 2010

November 8, 2018

Draws For Offaly GAA Championships For 2010


 

The draws for all adult hurling and football championships in Offaly for 2010 took place at a County Board meeting in the Tullamore Court Hotel on Tuesday.

All the competitions except U-21 Hurling and the O’Connor Cup Senior Hurling Competition will be held on a league basis.

Where there are two groups, four teams from each will advance to the quarter-finals, which is a change to last year. Some teams were seeded, depending on their results from 2009. (E.G. in senior football, the two finalists were placed in different groups, as were the semi-finalists and quarter-finalists).

At the meeting, County Board Chairman Pat Teehan, thanked Philip O’Brien from the Tullamore Court Hotel and Aidan Bracken of Aidan Bracken Building Design for their continued sponsorship of the Offaly GAA Championships.

(The U-21 Football Championship draw had been held).

Aidan Bracken Building Design Senior Hurling Championship

Group 1: Tullamore, Coolderry, St Rynagh’s, Seir Kieran, Brosna Gaels, Lusmagh.

Group 2: Kilcormac/ Killoughey, Birr, Kinnitty, Shinrone, Shamrocks, Belmont.

Aidan Bracken Building Design Intermediate Hurling Championship

Group 1: Birr, Ballinamere, Clara, Crinkle, Shinrone, Carrig and Riverstown, Killurin.

Group 2: Ballyskenagh, St Rynagh’s, Kilcormac/ Killoughey, Coolderry, Killavilla, Drumcullen.

Aidan Bracken Building Design Junior ‘A’ Hurling Championship

Group 1: St Rynagh’s, Belmont, Killeigh, Tullamore, Raheen, Ballinamere, Kilcormac/ Killoughey.

Group 2: Kinnitty, Edenderry, Seir Kieran, Birr, Shamrocks, Drumcullen,

Aidan Bracken Building Design Junior ‘B’ Hurling Championship

Group 1: Gracefield, Ballinamere, Seir Kieran, Kinnitty, Crinkle, Clara, Killeigh.

Group 2: Lusmagh, Coolderry, Brosna Gaels, Carrig and Riverstown, Drumcullen, Killurin.

Aidan Bracken Building Design U-21 Hurling Championship

First Round:

Tullamore v St Malachy’s = A

Na Fianna v Coolderry = B

Lusmagh/ Ferbane/ Belmont v St Mary’s = C

Kinnitty v Shamrocks = D

Quarter-Finals:

St Brendan’s v Kilcormac/ Killoughey

Team C v Seir Kieran Og

Team D v Team A

Team B v St Rynagh’s

Tullamore Court Hotel Senior Football Championship

Group 1: Clara, Shamrocks, Ferbane, Tullamore, St Brigid’s, Gracefield.

Group 2: Rhode, Erin Rovers, Tubber, Edenderry, Walsh Island, Ballycumber.

Tullamore Court Hotel Intermediate Football Championship

Group 1: Shannonbridge, St Rynagh’s, Raheen, Clonbullogue, Clara, Kilclonfert.

Group 2: Doon, Rhode, Bracknagh, Ballyfore, Birr, Durrow.

Tullamore Court Hotel Junior ‘A’ Football Championship

Group 1: Kilcormac/ Killoughey, Cappincur, Gracefield, Ballycommon, Edenderry, Killeigh.

Group 2: Tullamore, Daingean, Ferbane, Shamrocks, Ballinagar, Clonmore Harps.

Tullamore Court Hotel Junior ‘B’ Football Championship

Group 1: Tullamore, Rhode, Shannonbridge, Ferbane, Kinnitty, Erin Rovers, Coolderry.

Group 2: Ballycumber, Daingean, Raheen, St Rynagh’s, Durrow, St Brigid’s, Doon.

Tullamore Court Hotel Junior ‘C’ Football Championship

Clara, Drumcullen, Tubber, Bracknagh, Walsh Island, Kilclonfert.

(One group only)

O’Connor Cup Senior Hurling

First Round:

Kinnitty v Lusmagh = A

Semi-Finals:

Kilcormac/ Killoughey v Clara

Shinrone v Team A

Request a Demo

Let us show you how it works
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.